data.mdx.frontmatter.hero_image

Dotnetos 2018 – Relacja

2018-11-20 | Bez Kategorii, .NET | bd90

Jesień jest bardzo gorącym okresem jeżeli chodzi o konferencje w naszym pięknym kraju. Chociaż chciałbym, to niestety, wszystkich nie zaliczę. Strasznie żałuje, że przez nakładający się termin z Programistokiem, nie było mnie na DevConf. Miałem jednak szczęście. W Warszawie została zorganizowana konferencja pod logiem Dotnetos. Tu już nie mogło mnie zabraknąć.

Wszystko w życiu ma swój pierwszy raz. Nigdy za bardzo nie zgłębiałem zagadnień dotyczących tak niskopoziomowych procesów, ale przyszło szkolenie Sash-y Goldshtein-a. Uczestniczyłem podczas .NET Developer Days. Temat mnie zafascynował, więc jak była szansa go zgłębiać dalej, żal było nie skorzystać.

Dotnetos - Ostra jazda bez trzymanki

Konferencje jednodniowe mają pewien mankament. Są krótkie. Na szczęście treściwe. Głównym tematem była wydajności aplikacji napisanych na platformie .NET.

Nie oszukując - miałem pewien dylemat. Dość wąski i specyficzny temat konferencji mógł nie do wszystkich trafiać. W końcu to 8 godzin słuchania o bardzo niskopoziomowych rzeczach. Muszę jednak przyznać, że wszystkie obawy okazały się niepotrzebne. Wychodząc z konferencji czułem, że opłacało się zainwestować swój czas. Zdobyłem sporo wiedzy, nie tylko o samym języku C#, ale także o CRL, IL i GC. Było MEGA!!

Dobra, ale bez niepotrzebnych spojlerów :) Niestety nie wszystko udało mi się tak jak zaplanowałem. Jakby nie starać się kakałko trzeba wypić, nie można robić tego w biegu, a budzik był mało przekonujący. Dotnetos okazał się kolejną konferencją, na którą nie udało mi się dostać na miejsce przed rozpoczęciem pierwszej prelekcji. Żałuje z dwóch powodów: otwierającym mówcą był Szymon Kulec, co samo przez się oznacza, że prezentacja była dobra. A co gorsza, prelekcje nie były nagrywane. :( Mam nadzieje, że Szymon będzie jeszcze gdzieś wygłaszać swoją prezentację, abym mógł jej posłuchać :)

Teraz, jak zwykle, przejdźmy do trzech, według mnie, najciekawszych prezentacji jakie odbyły się podczas Dotnetos:

Daily Performance Fuckups - Łukasz Pyrzyk

Łukasz stworzył naprawdę interesującą prezentację. Poruszył temat codziennych problemów z wydajnością programisty .NET. Zainteresowała mnie jego historia związana z Azure Cosmos DB. Opowiedział, w jaki sposób, próbując zwiększyć wydajność aplikacji i działając zgodnie z wytycznymi / dokumentacją Microsoft-u, padła im aplikacja. Nie byłoby to może aż tak ciekawe, gdyby nie powód: featuer zaimplementowany tylko na platformie Windows. Dodatkowo Łukasz opowiedział o nieśmiertelnym ciągu fibonnaciego. Posłużył mu jako wizualizacja tematu dotyczącego poprawności implementacji w stosunku do wymagań.

Powerful benchmarking in .NET - Adam Sitnik and Andrey Akinshin

Drugą prezentacją zasługującą na zajęcie miejsca na podium była Powerful benchmarking in .NET poprowadzona przez dwie osoby: Andrey-a Akinshin-a i Adama Sitnika. Obecność więcej niż jednej osoby na scenie zawsze uważałem za dodatkowy walor. Z doświadczenia wiem, że większa grupa prelegentów nie zawsze upraszcza sprawę. Szczególnie, jeżeli chce się osiągnąć taką współpracę jak Adam i Andrey. Podziwiam i czapki z głów :) Co do warstwy merytorycznej to nie mam żadnych zastrzeżeń. Prezentacja pokazywała możliwości narzędzia BenchmarkDotNET. Samo narzędzie znam, korzystam, a mimo wszystko zdobyłem sporo nowych informacji i zapewne ułatwią mi przyszłe zadania.

The history of .NET GC customization – from (almost) nothing to (almost) everything - Konrad Kokosa

Ostatnią wartą opisanie jest prezentacja Konrada Kokosy, który opowiedział o GarbageCollector-ze. Zarządzanie pamięcią i zachowanie garbage collector-a, to zawszę ciężkie tematy. Chcąc ich uniknąć wielu programistów idzie w stronę języków wysoko poziomowych. Nawet mając wiele lat doświadczenia za sobą, w dalszym ciągu Garbage Collector może okazać się bottle-neckiem i powodować zastój serwera / aplikacji nawet na kilka sekund. Konrad w swojej prezentacji przedstawił sposoby działania Garbage Collector-ów w .NET i czym różnicy Garbage Collector Workspace od Server. Oczywiście, nie obyło się bez kodu C jak i Assemblera. Dopisuje to in plus całej prezentacji :)

Kwestie Logistyczne

Wracając jeszcze do kwestii bardziej ogólnych: świetnym wyborem, na organizację konferencji okazał się Airport Hotel Okęcie. Oczywiście, nie jest to kampus Googla, z metrem pod drzwiami prawie, acz miejsc parkingowych było dostatek, a dla niezmotoryzowanych zawsze zostawała kolejka miejska. No i nie można zapomnieć o obiedzie - restauracja była naprawdę znakomita.

Jak już pisałem wcześniej - spóźniłem się na początek, więc nie liczyłem na koszulkę w moim rozmiarze. Tu standard - wchodzę spóźniony, nie ma. No i tu właśnie przychodzi nieoczekiwany zwrot wydarzeń - dostałem informacje, że po obiedzie większe rozmiary koszulek zostaną dowiezione. Teraz z dumą mogę nosić koszulkę z logiem Dotnetos! :)

Podsumowanie

Bardzo pozytywnie oceniam całą konferencje, pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym. Jeśli chodzi o wspaniałych organizatorów: Szymon Kulec, Konrad Kokosa, Łukasz Pyrzyk - wszyscy mają u mnie kubek kakałka.

Do Następnego!

Cześć

By Bd90 | 20-11-2018 | Bez Kategorii, .NET