Jakby rok temu ktoś mi powiedział, że Windows wypuści większość swoich flagowych technologii na inne platformy, to uznał bym go za szaleńca. Przecież wielki wujek Microsoft nigdy by nie dopuścił aby ktoś na systemie OS X odpalił serwer WWW stworzony w oparciu o ASP .NET MVC, czy też na "jakimś Linux-ie" postawić bazę danych MSSql.
Piekło zamarzło…
Stało się to, co ludzie tacy jak ja uważali za niemożliwe. 27 Czerwca 2016 roku na blogu msdn (https://blogs.msdn.microsoft.com) pojawiła się informacja o tym, że .NET Core - crossplatformowa wersja .NET- a, doczekał się pierwszej stabilnej wersji.
Install
Instalacja jest bardzo prosta. Nie chcąc być kolejną osobą, która przekopiuje listę kroków, odsyłam was do lektury na stronie Micfrosoftu: https://www.microsoft.com/net/core#macos . Po wykonaniu wszystkich poleceń będziecie mogli zacząć programować w języku C#.
CLI
Aby rozpocząć pracę nad projektem musimy utworzyć katalog, który będzie zawierał źródła naszego projektu.
$ mkdir my_application
Po utworzeniu katalogu musimy do niego przejść.
$ cd my_application
Teraz możemy zacząć korzystać z interfejsu konsolowego aby stworzy nowy projekt ASP .NET Core
$ dotnet new
Następnie musimy zainstalować dependencje (zależności) zdefiniowane w pliku package.json
.
$ dotnet restore
Po przejściu powyższych kroków możemy wystartować serwer za pomocą komendy:
$ dotnet run
Yeoman
Listę potrzebnych komend do odpalenia pierwszej aplikacji możemy skróci za pomocą narzędzia Yeoman (http://yeoman.io/). Wystarczy zainstalować generator aspnet
za pomocą npm-a (ww.npmjs.com)
$ npm -i -g generator-aspnet
Projekt wygenerujemy przy pomocy yeoman-a
$ yo aspnet
Zainstalujemy dependencje
$ dotnet restore
I odpalimy serwer
$ dotnet run
Podsumowanie
Całe to przedsięwzięcie to wielki krok dla Microsoftu. Udostępnienie platformy .NET Core na Linux-a i OS - X , a dodatkowo możliwość postawienia MSSql Server-a na Linux-ie jest według mnie bardzo słuszną decyzją. Chapeau bas Microsoft.