data.mdx.frontmatter.hero_image

Visual Studio For Mac – Uruchomienie wielu projektów

2018-07-12 | .NET, OS X | bd90

Mikroserwisy! Mikroserwisy! Mikroserwisy! No dobra to skoro przyciągnąłem waszą uwagę to teraz możemy na spokojnie przejść do artykułu. Dzisiaj nie będzie o mikroserwisach per se, jednak o jednym z pochodnych elementów. Łapiemy za długopisy i piszemy temat: jak za pomocą Visual Studio for Mac uruchomić kilka projektów jednocześnie (Rider nie wspiera uruchamiania kilku projektów na raz).

Utworzenie konfiguracji

Podczas generowania solucji i pierwszego projektu Visual Studio tworzy także konfigurację uruchomienia danej aplikacji. Zazwyczaj nazywa się ona tak samo jak projekt, który chcemy wystartować. Konfigurację możemy zmienić za pomocą select box-a znajdującego się w lewym górnym rogu aplikacji.

Aby samemu stworzyć taką konfigurację projektu wybieramy opcję solucji. W explorerze solucji klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z menu contexto-wego wybieramy "options". Dla ułatwienia wszystko jest zobrazowane na filmiku poniżej:

Następnie przechodzimy do działu "Run", sekcji "Configurations". Tam definiujemy naszą nową konfigurację startu aplikacji. Aby tego dokonać klikamy przycisk "New" oraz uzupełniamy nazwę konfiguracji. Na liście powinna się pojawić nasza nowa, pusta konfiguracja. Wchodzimy w nią za pomocą podwójnego kliknięcia i najprościej w świecie zaznaczamy checkbox-y przy projektach, które chcemy aby się uruchomiły od razu.

I kolejny filmik dla mojego ulubionego czytelnika. To nie chwyt! Wcale nie robię jak zespoły kłamiące o najlepszej publiczności. Na prawdę ty, osobo, która właśnie to czyta, jesteś moim ulubionym czytelnikiem.

W górnym menu, o którym była mowa na początku tego artykułu, powinna pojawić się nowa opcja. Wystarczy jeden klik i już możemy uruchamiać aplikację :)

Dla Ciekawskich - Jak VS zapisuje sobie konfiguracje

Teraz taka mała, bonusowa, sekcja dla wszystkich tych, którzy tak jak ja lubią pokopać trochę głębiej w używanych narzędziach. Visual Studio przechowuje konfigurację w pliku znajdującym się pod ścieżką ./.vs/{ProjectName}/xs/UserPrefs.xml Oczywiście zapis ./ odnosi się do root-a projektu.

W tym pliku jest dodawany nowy node xml-a (Takie duże IDE zawsze kochają pliki xml), gdzie przechowywana jest lista projektów, które mają zostać uruchomione jednocześnie.

<MultiItemStartupConfigurations>
<MultiItemSolutionRunConfiguration Id="Test" Name="Test">
  <Items>
    <StartupItem ItemId="{4BBAA31D-A199-4061-901D-B35424B00C82}" ItemName="MultipleStartupProjects" ConfigurationId="Default" />
    <StartupItem ItemId="{A33D1832-AFC5-4FF9-A1EF-A787D6CB0CD0}" ItemName="SecondProject" ConfigurationId="Default" />
  </Items>
</MultiItemSolutionRunConfiguration>
</MultiItemStartupConfigurations>

Jak widać żadnej magii tutaj nie ma :)

Podsumowanie

Dzisiaj był dość krótki artykuł, ale mam nadzieje, że użyteczny. Takie "pierdoły" potrafią nie raz znacząco przyspieszyć pracę. Zawsze powtarzam, my mieć kakałko do pracy. A no i aby uczyć się i poznawać narzędzia, które używamy w pracy.

Tym miłym akcentem kończę ten artykuł. Życzę wam miłego tygodnia.

Do Następnego!

Cześć.

By Bd90 | 12-07-2018 | .NET, OS X