data.mdx.frontmatter.hero_image

ConFrontJS 2018 – Relacja

2018-11-16 | Bez Kategorii, Frontend | bd90

Prawda stara jak interpretery kodu w przeglądarkach internetowych: są rzeczy, przed którymi nikt nie ucieknie. Przestępców czeka kara, grzecznych nuda a programistów napisanie kawałka kodu w JavaScript - cie. Nie tak dawno byłem jeszcze programistą Fronte-end. Zmieniły się u mnie priorytety, acz dalej pozytywnie wspominam te czasy. Chcąc pozostać na czasie, bez zastanowienia skorzystałem z możliwości udziału w konferencji ConFrontJS. Dlatego, uzbroiwszy się w kubek kakałka, wyruszyłem ze swojej programistycznej piwnicy w świat!

Czym jest ConfronJS?

ConfrontJS to konferencja organizowana przez twórców WarsawJS:

Muszę przyznać, że wykonali kawał dobre roboty, tym bardziej, że to pierwsza pełnoprawna konferencja. Zaczynając od logistycznego podejścia, to Campus Google-a był całkiem pozytywną decyzją. Ze względu na pobliską stację metra i dworzec kolejowy nie było problemów z dojazdem. No i Google Campus od początku działalności kojarzy się z nowymi technologiami.

Jedzenie było smaczne, a przekąski podane na śniadanie były genialne :) Jedynym mankamentem, według mnie, była jakość miejsc siedzących i ich rozstawienie na sali. Ogólna ciasnota wynikała jednak z licznego odzewu i dużego zainteresowania. Jeżeli konferencja ConfrontJS miałby się rozrastać, tak jak społeczność WarsawJS, to w następnej edycji trzeba by pomyśleć nad jakimś większym lokum. Organizatorzy nie przewidzieli również, że większość chłopów jest raczej solidnych gabarytów, więc zabrakło męskich koszulek w rozmiarach "solidnych".

No dobra, nie samym jedzeniem człowiek żyje, przejdźmy do warstwy merytorycznej. Żałuję, że nie byłem w stanie dojechać na czas, aby zobaczyć pierwszą prelekcję, ponieważ słyszałem bardzo pochlebne opinię na jej temat.

Tak więc przejdźmy do trzech, według mnie, najlepszych prezentacje tej konferencji.

Dominik Lubański - Taste the Future with Functional Web Components

Dominik, w swojej prezentacji, poruszył kwestię WebComponents. W skrócie - za pomocą webComponents możemy definiować swoje własne tagi html-a, które mogą przechowywać pewną logikę (kod wykonywalny). Coś w stylu definiowania własnych komponentów w najbardziej popularnych framework-ach JS-a. Na fundamentach tej technologii Dominik zbudował swój własny framework hybridsjs, który na chwilę obecną ma 700+ gwiazdek na Githubie. Oprócz samego omówienia webComponents, Dominik omówił zarządzanie stanem komponentu jak i zaprezentował demo swojego framework-a.

Yonatan Kra - The Front-end TDD challenge

Następna na topliście jest The Front-end TDD challenge Yonatana Kra - y. Miło słuchało się Yonatan-a, który opowiadał o pozytywach stosowania TDD, jego początkach w TDD i o tym, jak rozpocząć swoją przygodę. Na koniec zrobił mały quiz ze znajomości TDD. Mi osobiście nie chciało się w to bawić, jednak doceniam taką interakcje z publicznością. Mój kolega zajął piąte miejsce! :)

Michał Warda - You've been doing CSS wrong

Trzecią prezentacją, którą chciałbym wyróżnić, jest You've been doing CSS wrong. Była to moja pierwsza w życiu prezentacja, gdzie mogłem usłyszeć połączenie słów Architektura i CSS. Dodatkowo, Michał, na przykładzie CSS-ów, omawiał wprowadzanie abstrakcji do programowania. Chociaż przygotowany przykład, mający obrazować zagadnienie, był dość banalny, wyniosłem z niego sporą dawkę wiedzy. Szczególnie, że w wielu firmach / aplikacjach, czystość kodu w CSS-ach nie jest sprawą priorytetową.

Jak widać tematy poruszane na konferencji były dość zróżnicowane. O dziwo również ze względu na wiek prowadzących. Swój Lighting Talk miała 10-letnia dziewczynka, która opowiedziała o pierwszych krokach w nauce JavaScript - u :) W końcu się dowiedziałem skąd się biorą dwudziestolatkowie z dziesięcioletnim doświadczeniem :D Jeżeli chodzi o merytoryczną część, do pełni szczęścia zabrakło mi jakiejś prelekcji o WebAssembly :)

Podsumowanie

Na koniec tego artykułu nie pozostaje mi nic innego jak podziękować wszystkim organizatorom, prelegentom, uczestnikom za tą bardzo fajną konferencję :)

Wszyscy dostają ode mnie wirtualną okejkę :) Mam nadzieje, że w przyszłym roku spotkamy się na jeszcze większej, lepszej (z wygodniejszymi krzesełkami) edycji ConfrontJS :)

Do Następnego!

Cześć!

PS. Może to nie wina krzeseł tylko ja się stary robię :P

By Bd90 | 16-11-2018 | Bez Kategorii, Frontend