data.mdx.frontmatter.hero_image

Podsumowanie roku 2017

2018-02-05 | Bez Kategorii | bd90

Jakiś czas temu cały świat świętował koniec roku 2017 i zarazem początek 2018 (poza Chińczykami) . Przed świętami widziałem już wiele postów podsumowujących zmagania ostatnich 365 dni. Planuje dołączyć do tego grona i wyskrobać małe podsumowanie własnych działań.

Zmiany i wyzwania

W grudniu 2016 podjąłem ciężką decyzję i rozstałem się, po ponad 2 latach pracy, z moim ówczesnym pracodawcą, jakim był Cyfrowy Polsat. Czułem, że potrzebuje zmian w swoim życiu, nowych wyzwań budzących krew w żyłach (czy choćby w opuszkach palców). Stąd z frontendowca przeniosłem się do świata .NET-a i .NET Core-a. Nawet nie zliczę tych nieprzespanych nocy, które musiałem poświęcić na szybkie doszkolenie się. Miejscami było ciężko, ale uważam, że dałem radę! Jestem zadowolony z swoim postępów, nie tylko jeśli chodzi o programowanie w .NET, ale o poznanie architektur, wzorców czy dobrych praktyk.

Teraz wiem, że język programowania jest tylko narzędziem. Oczywiście poziom znajomości języka wpływa na jakość wytworzonego kodu, jednak jeśli masz już te kilka lat doświadczenia w programowaniu, kubek gorącego kakałka i dużo zapału w sobie to w przeciągu roku możesz zmienić swój język bazowy na inny. Dlatego zachęcam was do wyjścia poza swoją strefę konfortu i spróbowania sił w innym języku programowania. Nie mówię tutaj, żeby od razu tak jak ja, zmieniać pracę, ale jeśli macie jakiś pet project to spróbujcie np. zamiast w JS-ie zrobić go w TypeScript-cie lub Elm-ie. Zobaczycie, że zebrane doświadczenie będzie rzutować pozytywnie na umiejętności pisania w waszym języku bazowym.

Rozwój Bloga

W minionym roku po raz drugi w życiu spróbowałem swoich sił w blogowaniu. W lutym, po prawie roku przerwy, wróciłem z moim dziełem do sieci. Niestety utraciłem wszystkie stare artykuły :( Miało to też dobry skutek - pozwoliło mi na rozpoczęcie tej przygody na nowo. Na czystej kartce rozpisałem sobie cele jakie chciałem osiągnąć. Nie ze wszystkim mi się udało, jednak jestem zadowolony z tego jak mój blog się rozwinął. Rzucę na stół trochę liczb:

 • 25 artykułów opublikowanych
 • Prawie 2 500 unikalnych użytkowników odwiedziło bloga przez cały rok
 • W październiku blog przekroczył granicę 1 000 unikalnych użytkowników w miesiącu
 • Najczęściej czytanym artykułem był https://bd90.pl/top-10-pluginow-visual-studio-code/ który osiągnął 806 unikalnych odsłon.

Jednym z najlepszych momentów tego roku było przekroczenie 1 000 użytkowników miesięcznie. To było po prostu MEGA!

Plany na przyszłość

W obecnym, 2018 roku, chciałbym dalej rozwinąć bloga. A przede wszystkim mam zamiar opublikować dużo więcej artykułów. Co do innych planów to od dawna chodzi mi po głowie stworzenie ebook-a dla osób zaczynających swoją przygodę z .NET Core-m. Niestety, przez brak czasu związany z nadmiarem projektów przekładam to w czasie.

A propos działań bloga możecie się spodziewać z mojej strony opisów testów jednostkowych z wykorzystanie xUnit, Moq i AutoFixture. Oprócz tego, chciałbym aby więcej rzeczy było o Azure, DevOps, kontenerach, tworzeniu aplikacji rozproszonych. Zamierzam też trochę czasu poświęcić na wejście w świat serverless, więc pewnie i na ten temat pojawi się jakiś wpis.

Wcześniej pokazywałem wam aktualne liczby. A co planuje na najbliższą przyszłość:

 • Opublikować ponad 30 artykułów na przestrzeni całego roku
 • Przekroczyć granicę 10 000 unikalnych użytkowników rocznie
 • Przerobić szatę graficzną blog-a, ponieważ ta stopka już mnie dobija :P
 • Wdrożyć HTTPS-a wraz z protokołem HSTS

Cele wydają się być dość realne. Możliwe, że będzie lepiej, acz z natury jestem powściągliwy i wole cieszyć się z rezultatów niż zakładać zbyt wydumane liczby :)

Konferencje, szkolenia

Konferencje

Jeszce nigdy nie miałem tak napiętego terminarza jak w drugiej połowie 2017 roku. Byłem na 5 konferencjach:

 • InfoShare
 • Programistok
 • NetDeveloperDays
 • DevOpsDays
 • CodeEurope

Najlepszą konferencją pod względem oprawy i jakości talk-ów było NetDeveloperDays, ale tuż za nim w mojej ocenie uplasował się Programistok za swój niepowtarzalny wschodni klimat. Nie mogę się już doczekać następnych edycji tych konferencji.

Szkolenia

Ten rok obfitował też w dość sporą liczbę szkoleń z moim uczestnictwem. Największe, jakie mogę wymienić, to:

 • EventSourcing w .NET prowadzone przez Szymona Kuleca
 • Atakowanie i Ochrona WebAplikacji prowadzone przez Piotra Koniecznego
 • Development z Microsoft Azure prowadzone przez Mirka Brujneko i Damiana Mazura
 • Designing microservice application with gRPC and Kubernetes prowadzone przez Cartera Morgana

Najbardziej podobały mi się szkolenie Szymona i chłopaków z chmurowiska. Bardzo przyjemna dawka wiedzy przekazana w dostępny sposób. Polecam każdemu :) Najbardziej mnie zawiodło szkolenie Cartera Morgan-a. Miałem do niego olbrzymie oczekiwania, jednak przez problemy techniczne nie zostało ono poprowadzone sprawnie. Nie mówię, że nic z niego nie wyniosłem. Poznałem tam niesamowite narzędzie Kuberneetes, które nadal zgłębiam. Po prostu spodziewałem się ciut więcej.

To jednak nie koniec. Spoza listy byłem jeszcze na dwóch devWarsztatach, oba dotyczyły programowania aplikacji rozproszonych. Pierwszy, prowadzony przez Łukasza Pyrzyk-a i Piotra Gankiewicza, omawiał wykorzystanie .NET Core, Docker, RabbitMQ, drugi, prowadzony przez Szymona Kuleca i Tomasza Masternaka, sposoby wykorzystania NServiceBus-a w architekturze mikroserwisów. Oba były poprowadzone bardzo sprawnie i przyjemnie. Naprawdę kawał dobrej roboty Panowie :) A i wielki szacunek dla Gutka za całą organizację devWarsztatów! Gutek zapewne nigdy tego nie przeczytasz, ale czapki z głów za taki wielki kawał roboty.

W 2017 roku miałem też okazję, przez kilka miesięcy, prowadzić szkolenie wewnętrzne w Polskim Radiu. Omawiałem tam zagadnienia tworzenia aplikacji w językuJavaScript. To było kolejne wyzwanie, które rozbudziło we mnie potrzebę przekazywania swojej wiedzy i doświadczenia innym :) Być może w 2018 rozwinie się to w coś więcej jednak obecnie nie chce zapeszać więc pozostawię tu pewne niedomówienie ;)

Podsumowanie i plany na przyszłość

Rok 2017 uznaje za udany. Nigdy wcześniej nie uczestniczyłem w tylu konferencjach, szkoleniach, projektach. Mam nadzieje że 2018 będzie spokojniejszy, chociaż na pewno zamierzam pojechać na kilka konferencji (NETDeveloperDays i Programistok są pozycjami must have na mojej liście). Dodatkowo, w drugiej połowie roku, planuje spróbować swoich sił jako prelegent na jakimś meetup-ie, ale jeszcze muszę dokładnie przemyśleć z jakim tematem mógłbym wystąpić. Nawiązując do kwestii meetup-ów to są one jedna z moich porażek minionego roku, ponieważ wiele ciekawych meetup-ów ominąłem :(

Mam nadzieje że rok 2018 będzie nie mniej udany niż 2017, czego oczywiście i wam życzę. Oprócz tego mało bug-ów, szczęścia, zdrowia i spełnienia marzeń!

Do Następnego!

Cześć :)

By Bd90 | 05-02-2018 | Bez Kategorii