data.mdx.frontmatter.hero_image

Podsumowanie roku 2018

2018-12-21 | Bez Kategorii | bd90

Grudzień to piękny okres. Jedzenia zawsze jest dużo, a bycie solidnym gabarytowo uważa się za "urocze" jak Mikołaj. Jest to najlepszy okres, aby na chwilę przysiąść, zrobić podsumowanie ostatniego roku, zaplanować następne kroki. Mijający rok był dla mnie całkiem udany, dlatego chciałbym się podzielić przemyśleniami, planami a nawet kilkoma ogłoszeniami.

Rok 2018 rokiem nauki!

Przez ostatnie 12 miesięcy skupiłem się na zdobywaniu wiedzy, poszerzaniu horyzontów. Efektem tego odwiedziłem liczne konferencje i szkolenia. Większość z nich była związana z platformą .NET lub chmurą Azure.

Konferencje

Już drugi raz z rzędu odwiedziłem dwie, według mnie najlepsze w Polsce konferencję programistyczne: .NET Developer Days i Programistok. Zaliczyłem również 4Developers, Get .NET, ConfrontJS, Dotnetos, Expert Summit, Microsoft Tech Summit, Code Europe. Łącznie aż 9 konferencji! Chyba powoli zaczynam się od nich uzależniać:)

Szkolenia

Szkoleń odbyłem znacznie mniej niż w roku ubiegłym. Sporo podbiła mi statystykę konferencja Microsoft Tech Summit, podczas której byłem łącznie na trzech. Oprócz tego podczas .NET Developer Days miałem przyjemność uczestniczyć w warsztatach Making .NET Applications Faster prowadzonych przez Sashe Goldshtein-a. Oprócz tego chłopaki z Chmurowiska zrobili szkolenie w Polskim Radiu. Nie można zapomnieć o kilku odwiedzinach na Stacji IT, bardzo fajna inicjatywa!

Książki

Statystyczny polak czyta mniej niż jedną książkę rocznie. Hehe, słabeusze. W mijającym roku przeczytałem, jak na mnie, sporo książek. Z ważniejszych pozycji na mojej liście znalazły się książki z tematyki Domain Driven Design (przeczytałem książkę czerwoną i niebieską). Pozostała mi zielona, którą powinienem jeszcze nadrobić w tym roku :) Oprócz tego pochłonąłem Software Craftmenship, Praca z zastanym kodem Micheal Feathersa.

Co ciekawe, pierwszy raz od dawna zająłem się też czytaniem książek czysto nie technicznych. Dzięki Mirkowi z kanału MiroBurn dowiedziałem się o Extreme Ownership, która bardzo mocno zmieniła moje podejście do pracy. Oprócz tego przeczytałem Life Hacker Jak żyć i pracować z głową, która pozwoliła mi na lepsze zorganizowanie swojego życia. Na sam koniec zostawiłem jeszcze Rich Dad Poor Dad, którą przesłuchałem w formie audiobook-a. Nigdy jakoś nie byłem zwolennikiem takiej formy pochłaniania wiedzy, jednak powoli zaczynam się do niej przekonywać.

Blog

Kiedy pisałem podsumowanie roku 2017 miałem w głowie pewne plany. Niektóre się udały, inne nie szczególnie, natomiast nigdy nie spodziewałem się, że pisanie tego bloga da mi tyle radości, wiedzy i okazji do zrobienia czegoś więcej niż tylko praca 8 - 16 w biurze.

Jak wyglądały plany w liczbach? Chciałem stworzyć minimum 30 artykułów na przestrzeni całego roku. Ten jest właśnie 30 -stym. Hura i kakałko dla mnie! A to jeszcze nie koniec, ponieważ w tym roku ukażą się inne artykuły :)

Chciałem, aby w przeciągu 2018 mój blog odwiedziło 10 000 unikalnych użytkowników. Jest było, może jeszcze dociągnę ;). Prawdopodobnie poszłoby mi dużo lepiej, aczkolwiek początek roku roku był dość.... "leniwy" w moim wykonaniu, za co bardzo was przepraszam. Nie mniej padł rekord jeżeli chodzi o liczbę unikalnych użytkowników jednego dnia, obecnie wynosi 280 UU / dzień.

Nowe Grafiki

Dzięki Łukaszowi Haponiukowi, świetnemu grafikowi, z którym miałem przyjemność nie raz już współpracować, mój blog doczekał się własnego profesjonalnego loga. Nie tylko wygląda na poziomie, lecz spełnia również inną, ważną funkcje - czysto ludzko podoba mi się. Oprócz tego przebudowałem główkę i sposób prezentacji artykułów. Niestety nadal pozostał mi footer do przebudowany. Z technicznych zmian podpiąłem TLS-a za pomocą Let's Encrypt więc blog działa po protokole https.

Zacząłem przygotowywać grafiki do postów za pomocą narzędzia Canva. Proste w użyciu, ma mnóstwo gotowców, które można przerobić. Idealne narzędzie dla tak nie artystycznej osoby jak ja :) A najlepsze jest to, że nic mnie to nie kosztuje oraz oszczędzam sporo czasu.

Fanpage

Coraz więcej ludzi tu zagląda. Pogłówkowałem chwile i uznałem, że to najlepszy czas by stworzyć FanPage na Facebook-u, aby w prosty sposób informować o nowych treściach. Dlatego ,jeżeli chcesz pozostać na bieżąco z tym co tutaj będzie się działo - polajkuj.

https://www.facebook.com/Bd90-1969593123318619

Nie udane rzeczy

Niestety nie jest tak czarno (lubię czarny, to wesoły kolor, nie jakiś tam różowy), nie wszystko mi się udało tak jakbym tego chciał. W 2018 roku planowałem wyjść jako prelegent, najlepiej na jakimś małym meetup-ie, by ponownie spróbować przemawiania przed grupą ludzi.Chroniczny brak czasu nie pozwolił mi na stworzenie ciekawej prezentacji. Kto wie, może w 2019 będzie lepiej?

Rok 2019 - Zmiany, zmiany, zmiany

Następny rok, mam nadzieje, będzie przełomowy w moim życiu. Już teraz prowadzę rozmowy na temat kilku inicjatyw, które do tej pory były tylko niespełnionymi marzeniami. Nie wszystko mogę ogłosić, ale bądźcie czujni, będzie się działo!

Praca

Z rzeczy, które mogę ogłosić: wraz z końcem roku 2018 przestaje być etatowym pracownikiem Polskiego Radio. Dziękuje wszystkim współpracownikom za te wspaniałe dwa lata, w których niesamowicie się rozwinąłem jako programista, architekt, szkoleniowiec.

Z popiołów moja własna działalność gospodarcza: Linecode (pełnoprawna strona firmy powstanie niedługo). Oprócz tego związałem się kontraktem z firmą 7N - nowy rok, nowa praca ;)

Blog

Będzie się działo! Podobno powinno się mierzyć wysoko, dlatego w 2019 roku chciałbym, aby nowy artykuł pojawiał się regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Liczę na minimum 52 artykuły. Nadal głównym tematem będą .NET Core, Docker i Azure. Jednak nie chciałbym się zamykać na nowe tematy, więc być może będzie coś o Mikroserwisach, Architekturze, DDD? Kto wie, czy nie poniesie mnie fantazje i złapie się za coś z front-endu? Jeżeli macie jakieś propozycję tematów na 2019, chcecie się czegoś dowiedzieć, dajcie znać w komentarzach.

Planuje też w końcu przerobić stopkę. Mówiąc szczerze to jest jedyna rzecz w kwestii estetyki, która mi się jeszcze nie podoba. Małymi kroczkami cel zostanie osiągnięty.

Podsumowanie

Rok 2018 był dla mnie bardzo dobry. Jednak to roku 2019 nie mogę się już doczekać! Wszystkie wyzwania, na jakie się szykuje, napełniają mnie optymizmem. Mam nadzieje, że i dla was będzie to rok pełen pozytywnych wyzwań!

Dziękuję wam za ten wspólnie spędzony rok! Życzę wam wszystkim szczęśliwych, radosnych świąt Bożego Narodzenia i Genialnej imprezy Sylwestrowej!

Do Następnego!

Cześć

By Bd90 | 21-12-2018 | Bez Kategorii